Malowanie może sprawiać wiele satysfakcji, jednak aby praca nad tworzeniem obrazu była przyjemnością, konieczne jest dobranie odpowiednich dla danego dzieła pędzli. Wybór właściwej twardości włosia uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju używanej farby, a także od stosowanej techniki malarskiej i oczekiwanych rezultatów. Jakie akcesoria wybrać, aby najlepiej sprawdzały się w danej roli?
Kiedy lepsze będą pędzle miękkie?
Takie wybieramy przede wszystkim do malowania akwarelami. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się te z naturalnego włosia, na przykład sobolowe, ponieważ doskonale wchłaniają wodę. Jeśli jednak nie chcemy inwestować w wysokiej jakości pędzle z włosia naturalnego, warto wypróbować produkty mieszane lub syntetyczne. Trzeba jednak mieć świadomość, że z pewnością nie dorównają one miękkością tym naturalnym. Puszyste końcówki pędzli sprawdzą się również podczas pokrywania farbą dużych powierzchni, niewymagających precyzji. W przeciwnym wypadku lepiej jest stawiać na produkty o twardym włosiu.
Kiedy lepsze będą pędzle twarde?
Takie wybieramy najczęściej do farb olejnych, akrylowych oraz temper. Gwarantują one nie tylko większą precyzję malowania, ale również mniejsze zużycie produktu. Najlepsze w tym celu będą pędzle wykonane z naturalnej szczeciny, które w najmniejszym stopniu pochłaniają i przetrzymują farbę. Nie wszystkim musi jednak odpowiadać pochodzenie tego typu akcesoriów do malowania, dlatego równie dobrą alternatywą mogą okazać się pędzle syntetyczne. Ich włókna są nieco cieńsze i bardziej delikatne, ale przy tym również tańsze, co może dodatkowo przemawiać za ich wyborem.
Co z wielkością pędzla?
Cienkim pędzlem nie wypełnimy tła, a grubym nie uzupełnimy braków ani nie namalujemy drobnych szczegółów. Do malowania w każdej technice niezbędnych jest kilka rozmiarów pędzli miękkich lub twardych. Przy ich wyborze warto wziąć pod uwagę przede wszystkim rozmiar samego obrazu. Inna wielkość pędzli będzie potrzebna przy niewielkim obrazie, inna przy wielkoformatowym. Na początek najlepiej jest zaopatrzyć się w około 5 – 6 produktów różnej wielkości. W trakcie pracy przekonamy się najlepiej, jakiego rozmiaru nam brakuje. W przypadku malarstwa linearnego lub dekorowania stosuje się natomiast specjalny rodzaj pędzli określany jako pędzle konturowe. Są one bardzo cienkie i precyzyjne, ale nawet pośród nich wyróżniamy grubości, które należy dopasować do swoich potrzeb.
Chociaż w doborze pędzli można kierować się ogólnie przyjętymi zasadami, w praktyce często okazuje się, że właściwy stopień twardości włosia to kwestia bardzo indywidualna i najlepiej jest dobrać go metodą prób i błędów podczas pracy nad swoim dziełem.