tel. +12 420-07-00, +48 600 023 861

Malarstwo – na co zwracać uwagę przy wyborze płótna, farb i akcesoriów

Wybierając akcesoria malarskie, powinno się zwracać uwagę na kilka czynników. Jest to ważne, gdyż w przeciwnym razie, namalowanie obrazu będzie trudne, a efekt prac – niezadowalający. Jak wybrać płótno do malowania, farby i niezbędne akcesoria malarskie.

Wybór płótna – len czy bawełna?

Podobrazie można wykonać samodzielnie, lecz znacznie szybciej i wygodniej jest kupić gotowe płótno. Do wyboru ma się płótna lniane i bawełniane. Lniane podobrazie jest grubsze i mocniejsze, a oleje znajdujące się we włóknach lnu sprawiają, że płótno jest naturalne zabezpieczone i zaimpregnowane. Len jest jednak trudniejszy do naciągnięcia na ramę i droższy niż płótno bawełniane. Podobrazie z bawełny jest łatwo dostępne, a jego stosunek jakości do ceny jest lepszy niż w przypadku lnu. Aby dobrze wybrać płótno tego typu, powinno się sprawdzić, czy włókna dają się rozerwać w dłoniach – jeżeli tak, jest to znak, że bawełna jest niskiej jakości i powinno się poszukać innego podobrazia.

Farby malarskie – jak je wybrać?

Do malowania obrazów można wybrać kilka rodzajów farb. Zagruntowane płótno jest śliskie, dlatego pastele z niego spłyną, natomiast tempera, akryl i olej będą trzymać się dobrze. Dla początkujących dobrym wyborem są farby olejne. Ich cena jest nieco niższa, a same farby są łatwe w użyciu. Na początek powinno się wybrać podstawowy zestaw kolorów, który z czasem można rozbudować o kolejne barwy. Ważne jest przygotowanie sporej ilości farby białej, której zużywa się najwięcej, a także pamiętanie, że olejne farby rozcieńcza się bez użycia wody.

Farby olejne zasychają nierównomiernie, dlatego część pigmentów jaśnieje już po kilkunastu minutach. Szybko oksyduje między innymi umbra palona, przez co jej odcień po nałożeniu na płótno często jest wyblakły i pozbawiony życia. Aby poprawić efekt wizualny, używa się werniksu retuszerskiego. Dzięki niemu na podobrazie można nałożyć kolejną warstwę farby w celu dokonania poprawek.

Akcesoria malarskie – co jest potrzebne na początek?

Wybór akcesoriów malarskich jest ogromny, jednak na początku przygody artystycznej potrzebuje się przede wszystkim dobrych pędzli. Zestaw pędzli powinien składać się z kilku rozmiarów zarówno dla kształtu płaskiego, jak i okrągłego. Przydatna jest również szpachla malarska. Przyszły malarz powinien zaopatrzyć się w paletę, na której będzie mieszać kolory. Dobrym wyborem jest paleta drewniana, gdyż na niej barwy są najlepiej widoczne. Dodatkowo dobrze jest przygotować benzynę lub terpentynę, która ułatwia usuwanie farb olejnych z zabrudzonych ubrań.