Kaligrafia swoim pięknym zdobnictwem oraz płynnymi literami od dawna fascynuje ludzi. Mimo upływu lat wciąż spore grono plastyków uwielbia tę metodę, dlatego naszym odbiorcom oferujemy najwyższej jakości przybory do realizowania swoich pasji. Jeśli jednak dopiero zaczynasz przygodę z kaligrafią i chcesz dowiedzieć się więcej na temat końcówek do pióra oraz jaką obsadkę wybrać – jesteś w dobrym miejscu.
Nie od razu Rzym zbudowano, czyli o niewygodnych początkach
Często pierwsze rysy piórem nie zachwycają, z czego warto zdawać sobie sprawę już na początku. Jednak dzięki odpowiedniej technice, wytrwałości i cierpliwości każdy może nauczyć się pisać pięknie. Podkreślamy, że jeśli na co dzień Twoje pismo nie budzi zachwytu, to wcale nie oznacza, że kaligrafia nie jest dla Ciebie. Wręcz odwrotnie, wiele fascynatów tej sztuki nie pisze ładnie i czytelnie zwykłym pismem, jednak w artystycznym odnajdują się perfekcyjnie.
Jak skompletować przybornik do nauki pięknego pisania?
Na początku warto zakupić podstawowe przybory do kaligrafii:
- pióro – stalówki i obsadkę,
- tusz, atrament,
- papier,
- linijki,
- ołówek.
Dzięki standardowemu wyposażeniu przybornika można spokojnie zaczynać naukę. Jednak nie wszystko jest takie proste jak mogłoby się wydawać. Przedstawiamy Państwu produkty, które w szczególności polecamy nowicjuszom artystycznego pisania.
Pióro – jaką końcówkę wybrać: fleksującą czy ściętą?
W naszej ofercie posiadamy kilka opcji narzędzi do kaligrafowania. Do jednych z najpowszechniejszych końcówek należą: fleksująca i ścięta.
Ścięta końcówka daje możliwość uzyskania naprawdę zdumiewającego, eleganckiego i efektownego odręcznego pisma, jednak nie jest łatwa w obsłudze podczas stawiania pierwszych kroków na papierze. Zwykle używamy jej do pisania szerszą linią w piśmie typu gotyk lub italika.
Stalówka ścięta ma postać dłuta – z jednej strony ma wąską krawędź, a z drugiej szerszą. Na początek najlepiej zaopatrzyć się w taką o szerokości 2 lub 2 ½ mm.
Fleksująca końcówka jest bardziej elastyczna. Ugina się pod wpływem nacisku i sposobu trzymania stalówki. Umożliwia pisanie linią zmienną – raz cienką, a raz grubą. Pole do popisu daje zastosowanie jej w piśmie typu Copperplate.
Rozpoczynając swoją przygodę z kaligrafią warto wybierać stalówki niezbyt giętkie, gdyż umożliwiają precyzyjniejsze pisanie znaków.
Jak dopasować obsadkę?
Obsadka zazwyczaj wykonana jest z drewna, choć czasem można spotkać się z obsadką plastikową. Do wyboru mamy:
- obsadki proste,
- obsadki skośne – do pisania pod kątem 55 – 60 stopni.
Obsadka skośna jest znacznie przyjemniejsza w użytkowaniu od obsadki prostej, gdyż nie trzeba dziwnie wyginać dłoni podczas jej stosowania.